Mercedes-Benz Automobil AG, Personenwagen-Zentrum Bern | Merbag
Stauffacherstrasse 145
Bern-Wankdorf / BE
Tel: 031 516 25 45
| Body style | SUV |
| First registration date | 10.2024 |
| Vehicle condition | Ex-demonstrator(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 2'970 kg |
| Kerb weight | 2'645 kg |
| Trailer load braked | 2'700 kg |
| Car-Nr. | 003165398000 |
| Cubic capacity | 1'993 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 48 Monate oder 120000 km Garantie: MSI+ 4 Jahre oder 120'000 Km / Kostenloser Service 10 Jahre oder |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 14'300 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Mild-Hybrid Diesel/Electric |
| Power | 198 kW / 269 PS |
| Doors | 5 |
| Euro norm | euro-6d |
| New price | CHF 127'000 |
| Price | CHF 80'000 |
Note: actual equipment may differ from that listed.