ab Platz/EXPORT, läuft und fährt, letzte MFK 13.12.23
| Body style | Wagon |
| First registration date | 05.2000 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 5 |
| Gross vehicle weight | 1'975 kg |
| Kerb weight | 1'380 kg |
| Trailer load braked | 1'450 kg |
| Type approval number | 1FG922 |
| Cubic capacity | 1'988 cc |
| Cylinders | 4 |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | anthracite |
| Mileage | 257'000 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Front wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 96 kW / 131 PS |
| Doors | 5 |
| Last inspection (MFK) | 12.2023 |
| Fuel consumption | 11.8 / 6.1 / 9.1 |
| Energy efficiency | e |
| CO2 emissions | 218 g/km |
| Euro norm | euro-2 |
| New price | CHF 35'000 |
| Price | CHF 450 |
Note: actual equipment may differ from that listed.