Ab MFK Service
| Body style | Sedan |
| First registration date | 06.2015 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'550 kg |
| Kerb weight | 2'015 kg |
| Trailer load braked | 1'600 kg |
| Type approval number | 1BG172 |
| Cubic capacity | 4'395 cc |
| Cylinders | 8 |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 149'400 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 330 kW / 450 PS |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption | 12.9 / 7.1 / 9.4 |
| Energy efficiency | g |
| CO2 emissions | 219 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 131'100 |
| Price | CHF 25'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.