AMG Line / Premium Plus / Fahrassistenz-Paket / Technik-Paket / MBUX Superscreen / Wu00e4rme-Komfort-Paket uvm...
Mercedes-Benz Automobil AG, Zürich-Seefeld | Merbag
Färberstrasse 6
Zürich / ZH
Tel: 044 546 62 19
| Body style | Sedan |
| Vehicle condition | New car(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 2'585 kg |
| Kerb weight | 2'213 kg |
| Trailer load braked | 2'100 kg |
| Car-Nr. | 001315783000 |
| Cubic capacity | 2'999 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 36 Monate oder 100000 km |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | Beige |
| Mileage | 50 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Mild-Hybrid Petrol/Electric |
| Power | 280 kW / 381 PS |
| Doors | 4 |
| Euro norm | euro-6d |
| New price | CHF 126'545 |
| Price | CHF 107'500 |
Note: actual equipment may differ from that listed.