AMG Line Premium / Fahrassistenz-Paket / Winter-Paket
Mercedes-Benz Automobil AG, Zürich-Seefeld | Merbag
Färberstrasse 6
Zürich / ZH
Tel: 044 546 62 19
| Body style | SUV |
| First registration date | - |
| Vehicle condition | New car(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 2'970 kg |
| Kerb weight | 2'645 kg |
| Trailer load braked | 2'700 kg |
| Car-Nr. | 001315712000 |
| Cubic capacity | 1'993 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 48 Monate oder 120000 km exl. Ablieferungspauschale |
| Exterior colour | white |
| Interior colour | black |
| Mileage | 3'500 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Mild-Hybrid Diesel/Electric |
| Power | 198 kW / 269 PS |
| Doors | 5 |
| Euro norm | euro-6d |
| New price | CHF 132'499 |
| Price | CHF 107'700 |
Note: actual equipment may differ from that listed.