Mercedes-Benz Automobil AG, Aarburg | Merbag
Oltnerstrasse 85
Aarburg / AG
Tel: 062 516 79 90
| Body style | SUV |
| First registration date | - |
| Vehicle condition | New car(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 2'890 kg |
| Kerb weight | 2'515 kg |
| Trailer load braked | 2'000 kg |
| Car-Nr. | 313306781000 |
| Cubic capacity | 1'999 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 36 Monate oder 100000 km Mercedes Benz Swiss Integral |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 100 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Plug-in-Hybrid Petrol/Electric |
| Power | 280 kW / 252 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 2.3 |
| Energy efficiency | e |
| CO2 emissions | 52 g/km |
| Euro norm | euro-6d |
| Electric range | 126 km |
| Battery capacity | 31.2 kWh |
| New price | CHF 106'528 |
| Price | CHF 87'800 |
Note: actual equipment may differ from that listed.