MAGNIFIQUE CITROEN C3 u00c9CONOMIQUE vu00e9hicule Suisse, Garantie, expertisu00e9 du Jour, en Parfait u00e9tat, services suivi u00e0 Jour.
| Body style | Hatchback |
| First registration date | 04.2017 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 5 |
| Gross vehicle weight | 1'550 kg |
| Kerb weight | 1'055 kg |
| Trailer load braked | 450 kg |
| Type approval number | 1CF765 |
| Cubic capacity | 1'199 cc |
| Cylinders | 3 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km |
| Exterior colour | blue |
| Interior colour | anthracite |
| Mileage | 49'800 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Front wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 60 kW / 82 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 5.8 / 4.2 / 4.7 |
| Energy efficiency | a |
| CO2 emissions | 109 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 16'290 |
| Price | CHF 8'890 |
Note: actual equipment may differ from that listed.