CH-Auslieferung, Modell 2018, Top-Zustand, lückenlose Porsche Servicehistorie, NP Fr. 201'119.-
| Body style | Coupe |
| First registration date | 07.2017 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 2 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 1'777 kg |
| Kerb weight | 1'505 kg |
| Type approval number | 1PF671 |
| Car-Nr. | 4400 |
| Cubic capacity | 3'996 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km 12 Monate Quality One Garantie oder 20'000km |
| Exterior colour | white |
| Interior colour | black |
| Mileage | 47'500 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 368 kW / 500 PS |
| Doors | 2 |
| Fuel consumption | 19.4 / 8.8 / 12.7 |
| Energy efficiency | g |
| CO2 emissions | 288 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 201'119 |
| Price | CHF 138'500 |
Note: actual equipment may differ from that listed.