CH-Fahrzeug. BMW M4 Competiton. Carbon Ausstattung
| Body style | convertible |
| First registration date | 03.2017 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 4 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 2'250 kg |
| Kerb weight | 1'865 kg |
| Trailer load braked | 1'800 kg |
| Type approval number | 1BG913 |
| Cubic capacity | 2'979 cc |
| Cylinders | 6 |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 131'300 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 331 kW / 450 PS |
| Doors | 2 |
| Fuel consumption | 11.5 / 7.1 / 8.7 |
| Energy efficiency | g |
| CO2 emissions | 203 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 113'670 |
| Price | CHF 33'700 |
Note: actual equipment may differ from that listed.