Mercedes A250 AMG Line 2.0 Benzin mit 211 PS, Automatik Getriebe 4x4, Frisch Ab MFK
| Body style | Sedan |
| First registration date | 02.2015 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 2'030 kg |
| Kerb weight | 1'505 kg |
| Cubic capacity | 1'991 cc |
| Cylinders | 4 |
| Exterior colour | white |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 139'200 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 155 kW / 211 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 8.4 / 5.5 / 6.6 |
| CO2 emissions | 154 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 47'410 |
| Price | CHF 15'400 |
Note: actual equipment may differ from that listed.