S54 M3 tech
| Body style | Coupe |
| First registration date | 06.2002 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 2 |
| Number of gears | 5 |
| Gross vehicle weight | 1'660 kg |
| Kerb weight | 1'445 kg |
| Type approval number | 1BB120M |
| Chassis Number (VIN) | WBSCN91090LJ90311 |
| Cubic capacity | 3'246 cc |
| Cylinders | 5 |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 40'050 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 239 kW / 325 PS |
| Doors | 3 |
| Fuel consumption | 11 |
| Financing | Yes |
| Price | CHF 69'000 |
Note: actual equipment may differ from that listed.