Ab Platz
| Body style | convertible |
| First registration date | 05.1998 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 4 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 1'795 kg |
| Kerb weight | 1'470 kg |
| Type approval number | 1PF323 |
| Cubic capacity | 3'387 cc |
| Cylinders | 6 |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 235'567 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 221 kW / 300 PS |
| Doors | 2 |
| Last inspection (MFK) | 12.2022 |
| Fuel consumption | 17.2 / 8.5 / 12 |
| CO2 emissions | 295 g/km |
| Euro norm | euro-3 |
| New price | CHF 134'750 |
| Price | CHF 15'500 |
Note: actual equipment may differ from that listed.