Sondermodell G Klasse 4x4 Hoch2
| Body style | SUV |
| First registration date | - |
| Vehicle condition | New car(s) |
| Seats | 5 |
| Gross vehicle weight | 3'200 kg |
| Kerb weight | 2'595 kg |
| Trailer load braked | 3'500 kg |
| Car-Nr. | 459180 |
| Cubic capacity | 3'982 cc |
| Cylinders | 8 |
| Warranty | 36 Monate oder 100000 km |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 180 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 430 kW / 585 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 16.2 |
| Energy efficiency | g |
| CO2 emissions | 369 g/km |
| New price | CHF 382'163 |
| Price | CHF 298'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.