NEUPREIS: CHF 69945.- / PREISVORTEIL: CHF 13595.-
Mercedes-Benz Automobil AG, Thun | Merbag
Gwattstrasse 18
Thun / BE
Tel: 033 516 45 80
| Body style | Sedan |
| First registration date | 12.2025 |
| Vehicle condition | Ex-demonstrator(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'055 kg |
| Kerb weight | 1'710 kg |
| Trailer load braked | 1'800 kg |
| Car-Nr. | 079944684000 |
| Cubic capacity | 1'991 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 48 Monate oder 120000 km Mercedes-Swiss-Integral-Plus-Garantie 4 Jahre oder 120'000 km, Gratis-Serv |
| Exterior colour | white |
| Interior colour | black |
| Mileage | 5'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Mild-Hybrid Petrol/Electric |
| Power | 140 kW / 190 PS |
| Doors | 5 |
| Euro norm | euro-6d |
| New price | CHF 69'945 |
| Price | CHF 56'350 |
Note: actual equipment may differ from that listed.