AMG Line Premium Plus / Technik-Paket / Fahrassistenz-Paket Plus /
Mercedes-Benz Automobil AG, Zürich-Seefeld | Merbag
Färberstrasse 6
Zürich / ZH
Tel: 044 546 62 19
| Body style | SUV |
| Vehicle condition | New car(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 2'890 kg |
| Kerb weight | 2'515 kg |
| Trailer load braked | 2'000 kg |
| Car-Nr. | 001316600000 |
| Cubic capacity | 1'999 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 36 Monate oder 100000 km |
| Exterior colour | white |
| Interior colour | black |
| Mileage | 50 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Plug-in-Hybrid Petrol/Electric |
| Power | 280 kW / 381 PS |
| Doors | 5 |
| Euro norm | euro-6d |
| Electric range | 122 km |
| Battery capacity | 31.2 kWh |
| New price | CHF 100'111 |
| Price | CHF 82'000 |
Note: actual equipment may differ from that listed.