Mercedes-Benz Automobil AG, Aarburg | Merbag
Oltnerstrasse 85
Aarburg / AG
Tel: 062 516 79 90
| Body style | Wagon |
| First registration date | - |
| Vehicle condition | New car(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 2'745 kg |
| Kerb weight | 2'379 kg |
| Trailer load braked | 2'100 kg |
| Car-Nr. | 313307011000 |
| Cubic capacity | 2'989 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 36 Monate oder 100000 km Mercedes Benz Swiss Integral |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 100 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Mild-Hybrid Diesel/Electric |
| Power | 270 kW / 367 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 6.5 |
| Energy efficiency | f |
| CO2 emissions | 170 g/km |
| Euro norm | euro-6d |
| New price | CHF 134'923 |
| Price | CHF 117'000 |
Note: actual equipment may differ from that listed.