AMG Line Premium Plus / Technik-Paket / Winter-Paket / Sitzheizung im Fond / MBUX Superscreen
Mercedes-Benz Automobil AG, Adliswil | Merbag
Zürichstrasse 78
Adliswil / ZH
Tel: 044 546 23 05
| Body style | Sedan |
| Vehicle condition | New car(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 2'675 kg |
| Kerb weight | 2'301 kg |
| Trailer load braked | 2'100 kg |
| Car-Nr. | 001315783000 |
| Cubic capacity | 2'989 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 36 Monate oder 100000 km MSI Swiss Integral |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | Beige |
| Mileage | 10 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Mild-Hybrid Diesel/Electric |
| Power | 270 kW / 367 PS |
| Doors | 4 |
| Euro norm | euro-6d |
| New price | CHF 126'545 |
| Price | CHF 101'200 |
Note: actual equipment may differ from that listed.