MERCEDES-BENZ GLC Coupé 200 AMG Line 4Matic 9G-Tronic, LED, Toit ouvrant, Roues hiver, JA 20'', Caméra 360, CarPlay, Angles morts, Sièges mémo, DAB, Keyless, Distronic, véhicule CH
Mycars Start your passion Sàrl
Chemin du Petit-Montfleury 12
Versoix / GE
Tel: 022 788 88 70
| Body style | SUV |
| First registration date | 03.2022 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 2'435 kg |
| Kerb weight | 1'996 kg |
| Trailer load braked | 2'000 kg |
| Type approval number | 1mk290 |
| Cubic capacity | 1'991 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 48 Monate oder 100000 km Garantie usine Mercedes-Benz |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 33'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Mild-Hybrid Petrol/Electric |
| Power | 145 kW / 197 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 9.3 |
| Energy efficiency | g |
| CO2 emissions | 211 g/km |
| Euro norm | euro-6d |
| New price | CHF 73'700 |
| Price | CHF 49'990 |
Note: actual equipment may differ from that listed.