*CH-Fahrzeug*Frisch ab BMW Service*8-fach bereift*
| Body style | Sedan |
| First registration date | 07.2017 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'105 kg |
| Kerb weight | 1'615 kg |
| Car-Nr. | 0748 |
| Cubic capacity | 2'998 cc |
| Cylinders | 6 |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 67'700 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 250 kW / 340 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 9.8 / 6 / 7.4 |
| CO2 emissions | 169 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 58'600 |
| Price | CHF 33'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.