CH-Fahrzeug Frisch ab MFK Service Tempomat Spurhalteassistent Sitzheizung 8 Fach-berreifung und vieles mehr
| Body style | Sedan |
| First registration date | 01.2013 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'185 kg |
| Kerb weight | 1'730 kg |
| Type approval number | 1BC572 |
| Cubic capacity | 2'979 cc |
| Cylinders | 6 |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 154'999 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Voll-Hybrid Petrol/Electric |
| Power | 250 kW / 340 PS |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption | 5.3 / 6.4 / 5.9 |
| Energy efficiency | d |
| CO2 emissions | 139 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| Battery capacity | 1.3 kWh |
| New price | CHF 63'910 |
| Price | CHF 13'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.