M3 CS*Top Zustand*Individual*Werksgarantie
| Body style | Sedan |
| First registration date | 04.2023 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'245 kg |
| Kerb weight | 1'848 kg |
| Cubic capacity | 2'993 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 24 Monate oder 100000 km Werksgarantie |
| Exterior colour | Green |
| Interior colour | black |
| Mileage | 24'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 406 kW / 551 PS |
| Doors | 4 |
| Last inspection (MFK) | 05.2024 |
| Euro norm | euro-6d |
| New price | CHF 188'200 |
| Price | CHF 124'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.