Mercedes-Benz Automobil AG, Aarburg | Merbag
Oltnerstrasse 85
Aarburg / AG
Tel: 062 516 79 90
| Body style | SUV |
| First registration date | 09.2025 |
| Vehicle condition | Ex-demonstrator(s) |
| Seats | 7 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 2'970 kg |
| Kerb weight | 2'645 kg |
| Trailer load braked | 2'700 kg |
| Car-Nr. | 313306329000 |
| Cubic capacity | 1'993 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 36 Monate oder 100000 km Mercedes Benz Swiss Integral |
| Exterior colour | white |
| Interior colour | black |
| Mileage | 15'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Mild-Hybrid Diesel/Electric |
| Power | 198 kW / 269 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 6.9 |
| Energy efficiency | g |
| CO2 emissions | 182 g/km |
| Euro norm | euro-6d |
| New price | CHF 126'292 |
| Price | CHF 89'500 |
Note: actual equipment may differ from that listed.