***Preis mit Tageszulassung, keine weiteren Rabatte kumulierbar***
Mercedes-Benz Automobil AG, Aarburg | Merbag
Oltnerstrasse 85
Aarburg / AG
Tel: 062 516 79 90
| Body style | SUV |
| First registration date | 09.2024 |
| Vehicle condition | Ex-demonstrator(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'260 kg |
| Kerb weight | 1'900 kg |
| Trailer load braked | 2'000 kg |
| Car-Nr. | 313305393000 |
| Cubic capacity | 1'991 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 36 Monate oder 100000 km Mercedes Benz Swiss Integral |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 18'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 225 kW / 306 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 9.1 |
| Energy efficiency | g |
| CO2 emissions | 206 g/km |
| Euro norm | euro-6d |
| New price | CHF 88'774 |
| Price | CHF 54'500 |
Note: actual equipment may differ from that listed.