CH-Fahrzeug I S63 AMG umbau I Frisch ab MFK I Ab Service I Navigation I Klima I Sitzheizung und Kühlung I Massagesitze I 360 Kamera I soft close I Head-up Display I Panoramadach
| Body style | Coupe |
| First registration date | 03.2016 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 4 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 2'595 kg |
| Kerb weight | 2'090 kg |
| Cubic capacity | 4'663 cc |
| Cylinders | 8 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km Gegen Aufpreis |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 177'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 335 kW / 455 PS |
| Doors | 2 |
| Fuel consumption | 12.4 / 7.6 / 9.4 |
| CO2 emissions | 219 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 155'300 |
| Price | CHF 44'999 |
Note: actual equipment may differ from that listed.