Wird frisch ab MFK verkauft, Klimaanlage, Parksensoren hinten, 8-fach bereift, dem alter entsprechend kleinere Gebrauchsspuren.
| Body style | Hatchback |
| First registration date | 10.2010 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 5 |
| Gross vehicle weight | 1'554 kg |
| Kerb weight | 1'229 kg |
| Trailer load braked | 1'150 kg |
| Type approval number | 1CD952 |
| Car-Nr. | 648.422.880 |
| Cubic capacity | 1'598 cc |
| Cylinders | 4 |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 135'500 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Front wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 88 kW / 120 PS |
| Doors | 3 |
| Last inspection (MFK) | 01.2024 |
| Fuel consumption | 7.5 / 4.5 / 5.9 |
| Energy efficiency | d |
| CO2 emissions | 136 g/km |
| Euro norm | euro-5 |
| New price | CHF 23'090 |
| Price | CHF 4'600 |
Note: actual equipment may differ from that listed.