M SPORTPAKET, INTEGRAL-AKTIVLENKUNG, GLASDACH, ELEKTRISCH, SOFT-CLOSE-AUTOMATIK FUER TUEREN, MASSAGEFUNKTION, BMW LASERLICHT
| Body style | Sedan |
| First registration date | 12.2018 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'530 kg |
| Kerb weight | 1'945 kg |
| Trailer load braked | 2'300 kg |
| Type approval number | 1BK659 |
| Car-Nr. | B383758/G |
| Cubic capacity | 2'993 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 3 Monate oder 6000 km |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 112'500 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 235 kW / 320 PS |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption | 7.3 / 5.1 / 7.6 |
| Energy efficiency | g |
| CO2 emissions | 200 g/km |
| Euro norm | euro-6c |
| Price | CHF 45'200 |
Note: actual equipment may differ from that listed.