1ère Main /38'000km dorigine Expertise du jour/Carnet d'entretien suivi Mercedes/Véhicule Suisse/État exceptionnel
| Body style | convertible |
| First registration date | 10.2000 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 2 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 1'665 kg |
| Kerb weight | 1'405 kg |
| Type approval number | 1MC788 |
| Cubic capacity | 3'199 cc |
| Cylinders | 6 |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 38'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 160 kW / 218 PS |
| Doors | 2 |
| Fuel consumption | 15.9 / 7.8 / 11.4 |
| Energy efficiency | g |
| CO2 emissions | 274 g/km |
| Euro norm | euro-4 |
| New price | CHF 69'000 |
| Price | CHF 15'899 |
Note: actual equipment may differ from that listed.