Der neue Mitsubishi Outlander PHEV. Jetzt mit 8Jahren/160'000Km Garantie.
| Body style | SUV |
| Vehicle condition | New car(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 1 |
| Gross vehicle weight | 2'745 kg |
| Kerb weight | 2'195 kg |
| Car-Nr. | 2993-N |
| Cubic capacity | 2'360 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 96 Monate oder 160000 km |
| Exterior colour | Red |
| Interior colour | black |
| Mileage | 20 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Plug-in-Hybrid Petrol/Electric |
| Power | 225 kW / 306 PS |
| Doors | 5 |
| CO2 emissions | 19 g/km |
| Battery capacity | 22.7 kWh |
| New price | CHF 66'480 |
| Price | CHF 58'480 |
Note: actual equipment may differ from that listed.