Wird frisch ab MFK verkauft, servicegepflegtes schönes Fahrzeug, Klimaanlage, Tempomat, Sonnenrollo hinten, 8-fach bereift, Automat.
| Body style | Sedan |
| First registration date | 07.1997 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 5 |
| Gross vehicle weight | 1'955 kg |
| Kerb weight | 1'495 kg |
| Trailer load braked | 1'875 kg |
| Type approval number | 1BA801 |
| Car-Nr. | 600.472.823 |
| Cubic capacity | 2'494 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 3 Monate oder 3000 km |
| Exterior colour | Green |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 127'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 125 kW / 170 PS |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption | 13.1 / 7.2 / 10.6 |
| CO2 emissions | 252 g/km |
| Euro norm | euro-2 |
| New price | CHF 51'200 |
| Price | CHF 13'200 |
Note: actual equipment may differ from that listed.