COMAND Online / DAB / DISTRONIC / Standheizung / AHK etc.
Mercedes-Benz Automobil AG, Thun | Merbag
Gwattstrasse 18
Thun / BE
Tel: 033 516 45 80
| Body style | SUV |
| First registration date | 03.2014 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 3'200 kg |
| Kerb weight | 2'570 kg |
| Trailer load braked | 3'500 kg |
| Type approval number | 1MF705 |
| Car-Nr. | 079944702010 |
| Cubic capacity | 2'987 cc |
| Cylinders | 6 |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 163'300 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 155 kW / 211 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 13.6 / 9.8 / 11.2 |
| Energy efficiency | g |
| CO2 emissions | 295 g/km |
| Euro norm | euro-5 |
| New price | CHF 145'380 |
| Price | CHF 44'500 |
Note: actual equipment may differ from that listed.