| Body style | Wagon |
| First registration date | 08.2014 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'135 kg |
| Kerb weight | 1'660 kg |
| Trailer load braked | 1'600 kg |
| Type approval number | 1BD866 |
| Cubic capacity | 1'995 cc |
| Cylinders | 4 |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 190'600 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 135 kW / 184 PS |
| Doors | 5 |
| Last inspection (MFK) | 04.2024 |
| Fuel consumption | 6 / 4.3 / 5.1 |
| Energy efficiency | c |
| CO2 emissions | 133 g/km |
| Euro norm | euro-5 |
| New price | CHF 59'920 |
| Price | CHF 10'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.