Wunderschöner Mercedes-Benz E250 / Auto fährt sich einwandfrei / Export
| Body style | Wagon |
| First registration date | 03.2011 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 2'535 kg |
| Kerb weight | 1'940 kg |
| Trailer load braked | 2'100 kg |
| Type approval number | 1ME259 |
| Cubic capacity | 2'143 cc |
| Cylinders | 4 |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 276'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 150 kW / 204 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 7.4 / 5.3 / 6.6 |
| Energy efficiency | f |
| CO2 emissions | 174 g/km |
| Euro norm | euro-5 |
| New price | CHF 72'815 |
| Price | CHF 5'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.