| Body style | Sedan |
| First registration date | 03.2009 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 2'640 kg |
| Kerb weight | 2'055 kg |
| Trailer load braked | 2'100 kg |
| Type approval number | 1MD494 |
| Cubic capacity | 5'461 cc |
| Cylinders | 8 |
| Exterior colour | silver |
| Interior colour | black |
| Mileage | 188'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 285 kW / 388 PS |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption | 12.4 |
| Energy efficiency | g |
| CO2 emissions | 296 g/km |
| Euro norm | euro-5 |
| New price | CHF 202'800 |
| Price | CHF 16'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.