Service fait du jour Expertisé du jour 4 pneus été sur jantes alu d'origine Alpina Jamais roulé en hiver Véhicule numéroté avec plaquette original ALPINA 2 clé Carnet de service
| Body style | Sedan |
| First registration date | 07.2008 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 2'090 kg |
| Kerb weight | 1'790 kg |
| Type approval number | 1AF742 |
| Chassis Number (VIN) | WAPB330008CK20151 |
| Cubic capacity | 2'979 cc |
| Cylinders | 6 |
| Part exchange | Yes |
| Exterior colour | blue |
| Interior colour | Beige |
| Mileage | 64'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 265 kW / 360 PS |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption | 9.8 |
| CO2 emissions | 234 g/km |
| Financing | Yes |
| New price | CHF 96'800 |
| Price | CHF 39'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.