Panorama-Glasdach, Anhängerkupplung el.-schwenkbar, Head-Up Display, 360 Kamera, Media: MINI Navigation AR, Driving Assistant Professional, Parking Assistant Plus, Harman Kardon Surround Sound System
| Body style | SUV |
| First registration date | 08.2024 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 2'150 kg |
| Kerb weight | 1'735 kg |
| Cubic capacity | 1'998 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 36 Monate oder 100000 km Werksgarantie |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 700 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 221 kW / 300 PS |
| Doors | 5 |
| Euro norm | euro-6d-temp |
| Price | CHF 44'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.