Finanzierung Eintausch - 1 Jahr Garantie - Frisch ab Service MFK - Keyless - Softclose - Totwinkel - DAB - Lenkradheizung - Sitzheizung - Ambientbeleuchtung - Abstandstemp. - Rückfahrkamera + 360 Kamera - umfangreiche Ausstattung
| Body style | Sedan |
| First registration date | 07.2015 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'350 kg |
| Kerb weight | 1'828 kg |
| Trailer load braked | 2'000 kg |
| Cubic capacity | 2'993 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km |
| Exterior colour | blue |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 90'200 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 221 kW / 300 PS |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption | 6.6 / 4.8 / 5.5 |
| CO2 emissions | 144 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 99'900 |
| Price | CHF 18'500 |
Note: actual equipment may differ from that listed.