Services à jour BMW * Garantie 12 mois * Expertise 07.2025
| Body style | Coupe |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 4 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'155 kg |
| Kerb weight | 1'800 kg |
| Trailer load braked | 1'200 kg |
| Cubic capacity | 2'993 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 9'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 338 kW / 460 PS |
| Doors | 2 |
| Energy efficiency | g |
| Euro norm | euro-6d |
| New price | CHF 91'600 |
| Price | CHF 64'999 |
Note: actual equipment may differ from that listed.