Panorama-Glasdach, 510PS, Paket: KEYLESS-GO-Paket, Paket: Spiegel-Paket, Paket:AMG Night-Paket, Assist: Rückfahrkamera mit Hilfslinien, usw.
| Body style | Coupe |
| First registration date | 04.2015 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 2 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 1'890 kg |
| Kerb weight | 1'645 kg |
| Type approval number | 1MQ641 |
| Cubic capacity | 3'982 cc |
| Cylinders | 8 |
| Exterior colour | anthracite |
| Interior colour | black |
| Mileage | 39'900 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 375 kW / 510 PS |
| Doors | 2 |
| Fuel consumption | 12.5 / 7.9 / 9.4 |
| Energy efficiency | g |
| CO2 emissions | 219 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| Price | CHF 82'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.