** Top GL550 ** Viele Optionen / 7-Sitzer / 4x4 / AT / AMG Optikpaket etc.** Ab MFK + Service ** Quality 1 Garantie ** Kredit **
R&M Automobile GmbH
Gewerbestrasse 6
Sattel / SZ
Tel: 041 516 89 09
Tel: 076 340 91 54
| Body style | SUV |
| First registration date | 07.2012 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 7 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 3'150 kg |
| Kerb weight | 2'445 kg |
| Trailer load braked | 3'500 kg |
| Type approval number | 1MD485 |
| Cubic capacity | 5'461 cc |
| Cylinders | 8 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km Quality 1 |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 80'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 285 kW / 388 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 19 / 10.8 / 14.1 |
| Energy efficiency | g |
| CO2 emissions | 336 g/km |
| Euro norm | euro-5 |
| New price | CHF 145'500 |
| Price | CHF 21'880 |
Note: actual equipment may differ from that listed.