der legendäre R4 ist zurück, die Legende im kultigen und trendigen Retro - Look, 100 elektrisch, 100 Fahrspass
| Body style | Sedan |
| Vehicle condition | New car(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 1 |
| Gross vehicle weight | 1'980 kg |
| Kerb weight | 1'596 kg |
| Trailer load braked | 750 kg |
| Type approval number | 1RH259 |
| Warranty | 36 Monate oder 100000 km |
| Exterior colour | Burgundy |
| Interior colour | black |
| Mileage | 20 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front wheel drive |
| Fuel type | Electric |
| Power | 110 kW / 150 PS |
| Doors | 5 |
| Energy efficiency | b |
| Electric range | 409 km |
| Battery capacity | 52.0 kWh |
| New price | CHF 37'250 |
| Price | CHF 34'600 |
Note: actual equipment may differ from that listed.