Ab MFK
| Body style | Sedan |
| First registration date | 04.2000 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 5 |
| Gross vehicle weight | 1'615 kg |
| Kerb weight | 1'125 kg |
| Trailer load braked | 1'200 kg |
| Type approval number | 1TA187 |
| Cubic capacity | 1'598 cc |
| Cylinders | 4 |
| Exterior colour | silver |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 180'000 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Front wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 81 kW / 110 PS |
| Doors | 3 |
| Last inspection (MFK) | 03.2026 |
| Fuel consumption | 9.1 / 5.9 / 7 |
| Energy efficiency | f |
| CO2 emissions | 168 g/km |
| Euro norm | euro-3 |
| New price | CHF 27'690 |
| Price | CHF 3'500 |
Note: actual equipment may differ from that listed.