Mercedes GLK 250 2.2 Diesel mit 204 PS, Automatik Getriebe 4x4, Letzte MFK 30.06.2025
| Body style | SUV |
| First registration date | 06.2012 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 2'455 kg |
| Kerb weight | 1'880 kg |
| Trailer load braked | 2'000 kg |
| Cubic capacity | 2'143 cc |
| Cylinders | 4 |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 191'100 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 150 kW / 204 PS |
| Doors | 5 |
| Last inspection (MFK) | 06.2025 |
| Fuel consumption | 7.4 / 5.9 / 6.5 |
| CO2 emissions | 168 g/km |
| Euro norm | euro-5 |
| New price | CHF 63'900 |
| Price | CHF 9'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.