| Body style | Coupe |
| First registration date | 10.2011 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 4 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 2'080 kg |
| Kerb weight | 1'655 kg |
| Type approval number | 1BB471 |
| Cubic capacity | 3'999 cc |
| Cylinders | 8 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km |
| Exterior colour | white |
| Interior colour | black |
| Mileage | 154'000 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 309 kW / 420 PS |
| Doors | 2 |
| Fuel consumption | 17.9 / 9.2 / 12.4 |
| Energy efficiency | g |
| CO2 emissions | 295 g/km |
| Euro norm | euro-4 |
| New price | CHF 106'800 |
| Price | CHF 44'999 |
Note: actual equipment may differ from that listed.