Exclusive Swiss Edition, mit Navigationssystem, Burmester Soundsystem, Luftfederung, Anhängerkupplung, Sitzbelüftung, Leder, sowie weitere Ausstattungen
Mercedes-Benz Automobil AG, Aegerten | Merbag
Alte Bernstrasse 34
Aegerten / BE
Tel: 032 516 25 73
| Body style | Wagon |
| First registration date | 03.2026 |
| Vehicle condition | Ex-demonstrator(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 3'100 kg |
| Kerb weight | 2'336 kg |
| Trailer load braked | 2'500 kg |
| Car-Nr. | 003067624000 |
| Cubic capacity | 1'950 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 36 Monate oder 100000 km 3 Jahre oder 100'000km Garantie sowie 10 Jahre oder 100'000km Gratis Servi |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 3'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 174 kW / 236 PS |
| Doors | 5 |
| Last inspection (MFK) | 03.2026 |
| Fuel consumption | 8.8 |
| CO2 emissions | 231 g/km |
| Euro norm | euro-6d-isc |
| Price | CHF 104'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.