Adaptives M Fahrwerk, Komfortzugang, BMW Niere Iconic Glow, Sitzheizung Fahrer/Beifahrer, Driving Assistant Plus, Parking Assistant Plus, Head-Up Display, Fernlichtassistent, harman/kardon u.v.m
| Body style | Sedan |
| First registration date | 07.2025 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 2'085 kg |
| Kerb weight | 1'605 kg |
| Trailer load braked | 1'300 kg |
| Car-Nr. | 7T73448 |
| Cubic capacity | 1'998 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 36 Monate oder 100000 km |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 14'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Mild-Hybrid Petrol/Electric |
| Power | 150 kW / 204 PS |
| Doors | 5 |
| Energy efficiency | e |
| Euro norm | euro-6d |
| Price | CHF 41'500 |
Note: actual equipment may differ from that listed.