Mercedes-Benz Automobil AG, Personenwagen-Zentrum Bern | Merbag
Stauffacherstrasse 145
Bern-Wankdorf / BE
Tel: 031 516 25 45
| Body style | SUV |
| First registration date | 04.2026 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 2'510 kg |
| Kerb weight | 2'128 kg |
| Trailer load braked | 2'400 kg |
| Car-Nr. | 003166412000 |
| Cubic capacity | 1'999 cc |
| Cylinders | 4 |
| Exterior colour | white |
| Interior colour | black |
| Mileage | 2'800 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Mild-Hybrid Petrol/Electric |
| Power | 190 kW / 258 PS |
| Doors | 5 |
| Euro norm | euro-6d |
| Price | CHF 84'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.