| Body style | SUV |
| First registration date | 02.2017 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 2'540 kg |
| Kerb weight | 1'875 kg |
| Chassis Number (VIN) | WDC 253 309 1F1 799 36 |
| Cubic capacity | 2'143 cc |
| Cylinders | 4 |
| Part exchange | Yes |
| Exterior colour | grey |
| Mileage | 129'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 150 kW / 204 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 6 / 6 / 6 |
| CO2 emissions | 170 g/km |
| Financing | Yes |
| New price | CHF 63'020 |
| Price | CHF 27'000 |
Note: actual equipment may differ from that listed.