Edition1, AMG Drivers Package, AMG Performance-Abgasanlage, Panoramadach, Burmester Surround Soundsystem, Adaptiver Fernlicht-Assistent uvm...
| Body style | Sedan |
| First registration date | 12.2015 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 2'155 kg |
| Kerb weight | 1'785 kg |
| Trailer load braked | 1'800 kg |
| Cubic capacity | 3'982 cc |
| Cylinders | 8 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km Basic Garantie |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 143'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 350 kW / 476 PS |
| Doors | 4 |
| Last inspection (MFK) | 02.2026 |
| Fuel consumption | 11 / 6.9 / 8.4 |
| CO2 emissions | 195 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 111'015 |
| Price | CHF 36'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.