Our vision at Pegasus Automotive Group Geneva is to be the leading provider of luxury automotive products and services, renowned for our exceptional quality, innovative offerings, and outstanding customer experiences. We aspire to be recognized as a trusted partner for luxury car enthusiasts and a force for positive change in the communities we serve. Our goal is to continuously evolve and innovate to meet the evolving needs of our customers, while upholding the highest standards of integrity, accountability, and professionalism.
| Body style | Coupe |
| First registration date | 03.2009 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 4 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 3'050 kg |
| Kerb weight | 2'665 kg |
| Cubic capacity | 6'749 cc |
| Cylinders | 12 |
| Warranty | 24 Monate |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | Beige |
| Mileage | 19'040 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 338 kW / 460 PS |
| Doors | 2 |
| Fuel consumption | 16.5 |
| CO2 emissions | 385 g/km |
| Euro norm | euro-5 |
| New price | CHF 629'900 |
| Price | CHF 259'000 |
Note: actual equipment may differ from that listed.