Nr. 48 von nur 100 Stück gebauten 50th Anniversary Roadster Traumhafter Sammlerzustand
Lamborghini St. Gallen Hirsch AG
Zürcherstrasse 202
St. Gallen / SG
Tel: 071 511 12 12
| Body style | convertible |
| First registration date | 02.2014 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 2 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 2'150 kg |
| Kerb weight | 1'815 kg |
| Type approval number | 1LA569 |
| Car-Nr. | 3855 |
| Cubic capacity | 6'498 cc |
| Cylinders | 12 |
| Warranty | 12 Monate oder 5000 km Standard Garantie |
| Exterior colour | yellow |
| Interior colour | black |
| Mileage | 15'700 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 515 kW / 700 PS |
| Doors | 2 |
| Fuel consumption | 17.2 |
| Energy efficiency | g |
| CO2 emissions | 398 g/km |
| New price | CHF 597'800 |
| Price | CHF 499'000 |
Note: actual equipment may differ from that listed.